تقدیر از "روز حسرت" در فرهنگسرای رسانه

تقدیر از "روز حسرت" در فرهنگسرای رسانه
در جشن «صیام و سیما» که با حضور «علیرضا برازش» مدیر شبکه اول سیما برپا شد، از سازندگان پریننده‌ترین سریال ماه رمضان تجلیل به عمل آمد.
فارس: «اسماعیل خلج» بازیگر سریال «روز حسرت» گفت: در کارهایی که با کمبود زمان روبه رو هستیم، ما بیشتر از فن بازیگری استفاده می‌کنیم اما اگر وقت بیشتری داشتیم از هنر بازیگری استفاده می‌کردیم. این مسأله برای نویسنده و دیگر عوامل هم پیش می‌آید.

در جشن «صیام و سیما» که با حضور «علیرضا برازش» مدیر شبکه اول سیما برپا شد، از سازندگان پریننده‌ترین سریال ماه رمضان تجلیل به عمل آمد.

بنا بر این گزارش، در این مراسم که شب گذشته به همت سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران و فرهنگسرای رسانه برگزار شد، از سریال «روز حسرت» محصول شبکه اول سیما که از سوی مردم به عنوان پربیننده‌ترین سریال تلویزیونی پخش شده در ماه رمضان برگزیده شد، تجلیل به عمل آمد.

در این مراسم، تنی‌چند از برگزیدگان و عوامل سریال «روز حسرت» شامل: حجت‌الاسلام گلی(مشاور مذهبی فیلمنامه «روز حسرت»)، علیرضا افخمی (نویسنده و ناظر کیفی)، مهران رسام (تهیه کننده)، سجاد ابوالحسنی (نویسنده)، سیروس مقدم(کارگردان)، آریا عظیمی‌نژاد( آهنگساز)، رحیم نوروزی، اسماعیل خلج، لیندا کیانی و مهراوه شریفی‌نیا (بازیگران) به روی صحنه رفتند و درباره حضور خود در این مجموعه تلویزیونی به ایراد سخن پرداختند و به سؤالات رسیده از طرف مردم پاسخ گفتند.

بنا بر این گزارش، در این مراسم پس از تلاوت آیاتی از کلام‌الله مجید و پخش سرود جمهوری اسلامی ایران، بخش‌هایی از سریال «روز حسرت» پخش شد و سپس «محمدهادی ایازی» رییس شورای اطلاع‌رسانی شهرداری تهران و رئیس گروه مشاوران شهردار تهران با خیرمقدم به حاضران درباره برگزاری این مراسم به ایراد سخن پرداخت.

«ایازی» گفت: فرهنگسرای رسانه این افتخار را دارد که در حوزه فرهنگ و هنر، نشست‌های مختلفی را برای فیلم‌های «آواز گنجشک‌ها» و «سه زن» برگزار کرده است. همچنین در حوزه‌های سیاسی، اقتصادی و... نشست‌های مختلفی در این فرهنگسرا صورت می‌گیرد که در آن‌ها مخاطبین زیادی هم حضور داشته‌اند.

وی سپس به مراسم قدردانی از سازندگان «روز حسرت» اشاره کرد و ادامه داد: «روز حسرت» جزو پرمخاطب‌ترین سریال‌های ماه مبارک رمضان بود. مجموعه‌ای با رویکردی بسیار جدید و به یادماندنی که از جنبه‌های مختلف با نقدهایی هم روبه‌رو شد و مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

«ایازی» گفت: نکته مهم در این مجموعه، پررنگ‌سازی احساسات مادری کاراکتر فریده بود که برای نگهداری فرزند در رحم خود، در او ایجاد شده بود. امروزه سقط جنین یک معضل اجتماعی درآمده و از این نظر سریال «روز حسرت» بسیار خوب به این قضیه پرداخته است که قابل تقدیر است و همچنین، در بحث ماورایی نیز این سریال بسیار خوب به مسأله برزخ پرداخت که یکی از نکات قوت این مجموعه نیز همین بخش بود.

«علیرضا افخمی» یکی از نویسندگان «روز حسرت» در بخش بعدی مراسم درباره شکل‌گیری «روز حسرت» گفت: مراحل مختلف شکل‌گیری یک سریال و فیلمنامه از جایی شروع می‌شود که یک سوژه در ذهن به وجود می‌آید، بعد آن سوژه مکتوب می‌شود و بعد از آن در شورا بررسی می‌شود. در آنجا یا قبول می‌شود یا رد. کار نویسندگی «روز حسرت» به من سفارش داده شد و اول قرار بود در این سریال، راجع به پلیدی شیطان قصه‌ای بنویسیم اما بعد دیدیم که بیش از حد به مقوله شیطان پرداخته‌ایم و شکل فعلی را انتخاب کردیم.

وی ادامه داد: مراحل تحقیق «روز حسرت» بیشتر از نگارش فیلمنامه بود و من فکر می‌کنم ادامه کار خیلی شتاب‌زده اتفاق افتاد. البته من آن بخشی را که مربوط به خودم بود، می‌گویم که به نظرم می‌توانست خیلی بهتر از این باشد.
در ادامه، «سجاد ابوالحسنی» یکی از فیلمنامه‌نویسان «روز حسرت» نیز درباره ویژگی‌های محتوایی این پروژه سخن گفت و اظهار داشت: شکل گیری ایده اول کار از کتاب معادشناسی علامه تهرانی بود.

«مهران رسام» تهیه‌کننده «روز حسرت» نیز در این مراسم گفت: تهیه کننده به نوعی مدیریت بخش فنی و تولید و هماهنگی را بر عهده دارد و انتخاب عوامل عوامل از مهمترین وظیفه تهیه کننده است. مجموعه «روز حسرت» از این حیث کار بسیار سختی بود. در کل باید بگویم تولید کارهای مناسبتی بسیار سخت است. ما سال‌های گذشته هم اینچنین کار کرده‌ بودیم و همیشه سعی کرده‌ایم از کسانی استفاده کنیم که سابقه این کار را داشته باشند و البته بیشترین فشار در تولید «روز حسرت» روی «سیروس مقدم» بود.

وی ادامه داد: در کارهای عادی ‌چنین فشاری وجود ندارد. ما حتی در زمان پخش هم استرس زیادی داشتیم. این نوع کار کردن خیلی سخت است ولی چون مخاطب زیادی دارد، لذت‌بخش است. ما در تولید «گم‌گشته» هم با این فشار روبه‌رو بودیم اما لذتی که داشت، خستگی را از تن بیرون می‌کرد.

«رسام» گفت:‌ گرچه فشار کاری و اضطراب، گاه ما را از نظر فنی و قصه‌پردازی از ایده‌آل‌هایمان دور می‌کرد اما پرداختن به یکسری مسائل حاد اجتماعی از جمله اعتیاد و سقط جنین، در این سریال خیلی خوب صورت گرفت و به نکته مثبت «روز حسرت» بدل شد.

وی همچنین درباره چگونگی پرداخت شخصیت «نرجس» در «روز حسرت» گفت: شخصیت «نرجس» باید به عمد اغراق شده می‌بود، چون او آدمی است که به برزخ می‌رود. نرجس و معصومه انتهای راه کمال هستند و در این کجموعه باید به برزخ می‌رفتند.

در ادامه مراسم، اسدی رئیس فرهنگسرای رسانه گفت: نقطه قوت فیلم مباحث ماورالطبیعه است که در کلان‌شهرهایی مثل تهران کمتر به این موضوع توجه می‌شود و توجه به این مسائل بسیار حائز اهمیت است.

«حجة‌الاسلام گلی» نیز در بخش دیگری از مراسم «صیام و سیما» گفت: در واقع ورود مسائل دینی به تلویزیون، حرکتی است که سال گذشته اتفاق افتاده و در امتداد تلاش مدیران و کارشناسان صداوسیما است و ماحصل هدفی که سازمان در فرآیند تولید آثار دینی پرمخاطب دنبال می‌شود. یکی از اهداف صداوسیما، این است که موضوعات و مفاهیم دینی را به خوبی در سریال‌ها ببینیم و تلویزیون وظیفه خودش می‌داند که به بهترین و مؤثرترین قالب آن هم به صورت نمایشی به این موضوعات بپردازد و یک عزم جدی در این زمینه در داشته است.

«سیروس مقدم» نیز در بخش دیگری از این مراسم، با ابراز خوشحالی از این بابت که بی‌واسطه با مردم روبه‌رو شده است، گفت: به اعتقاد من جامعه امروز ما، امروزه از چیزی رنج می‌‌برد و آن خلأ‌ و کمبود معنویت و اعتقاد به باورهای دینی و مذهبی ادیان مختلف است. کم‌توجهی به اخلاقیاتی است که گذشتگان ما تعریف کرده‌اند و ناهنجارهایی که در جامعه امروز ما دیده می‌شود.

وی ادامه داد: در حقیقت، من بیشتر رویکرد اجتماعی را در این کار مدنظر داشتم.
«مقدم» گفت: یکی از آرزوهای من این است که بتوانم کاری را انجام دهم که اتفاقات روزمره زندگی همه آدمها را تصویر بکشد و از ورای آن نشانه‌های الهی را چه در شهر چه در روستا به تصویر بکشم و این رویکرد اجتماعی را خیلی دوست دارم.

وی همچنین از این که این نشست قبل از این که توسط صدا و سیما برپا شود، به وسیله سازمان فرهنگی هنری شهرداری صورت گرفته، ابراز خوشحالی کرد.

«رحیم نوروزی» دیگر بازیگر «روز حسرت» نیز اظهار داشت: بازیگری مسئولیت سنگینی است که باید در قالب یک قاب و یک قصه گنجاند و بازیگر باید آنطور که هست نقش خود را تعریف کند. در «روز حسرت»، از نظر بازیگری، نقش من نقش خوبی بود و شخصیتی بود که برای رسیدن به اهداف خود مجبور می‌شد کارهای بدی را انجام دهد.
«مهراوه شریفی‌نیا» نیز گفت: خیلی خوشحالم که زحماتمان بی‌نتیجه نبود. وقتی تلویزیون درصدها را اعلام کرد، واقعا خوشحال شدم و خستگی‌‌ام در رفت.

وی ادامه داد: فریده از همان اول مهربانی خود را داشت اما می‌خواست عشقش را انکار کند. خیلی بی‌شیله پیله بود. گاه شرایط به گونه‌ای شد که فریب بخورد.

«اسماعیل خلج» نیز در این مراسم گفت: همه شنیده‌ایم که می‌گویند صنعت سینما یا هنر سینما. یا می‌گویند فن بازیگری یا هنر بازیگری. ما بیشتر از فن بازیگری استفاده می‌کنیم اما اگر وقت بیشتری داشتیم از هنر بازیگری استفاده می‌کردیم. این موضوع هم برای بازیگران پیش می‌آید و هم برای نویسنده و سایر عوامل پیش می‌آید. وقتی عجله پیش می‌آید از فن بازیگری استفاده می‌کنند و سعی می‌کنند که کمبود هنر یا زمان را بپوشانند.

«علیرضا برازش» مدیر شبکه اول سیما نیز در این برنامه حضور داشت.

حاشیه:
- برازش، اسدی، ایازی و مدیرعامل خانه شهریاران جوان به عوامل «روز حسرت» جوایزی را اهدا کردند.

- در بخش‌های دیگری از این مراسم مردمی، گروه هم‌نوازان عرفان به اجرای برنامه پرداخت.

- افسانه بایگان به دلیل سفر به تاجیکستان برای جشنواره دیدار در این مراسم حضور نداشت و «پوریا پورسرخ» و «فرامرز قریبیان» چون در سفر بودند، از غایبان این مراسم به شمار می‌رفتند.

- عوامل «روز حسرت» و دست اندرکاران برگزاری این مراسم عکس‌ یادگاری گرفتند.
/ 0 نظر / 7 بازدید