راهکار های صحیح برای رفتار با همسر

یکی از راههایی که کمک بزرگی به بقا و دوام زندگی می کند ، این است که ''فرد ، همسر خود را آن چنان که هست ، بپذیرد'' و او را با تمام خصوصیاتش ، با تمام تجارب گذشته ، با پدر ، مادر ، خواهرها و برادرهایش قبول کند.

اگر شما قادر باشید همسرتان را با هر قیافه ، شغل ، تحصیلات و خانوادهای که دارد ، بپذیرید واین نگرش را در خودتان پر رنگ کنید ، در زندگی مشترک احساس بهتری خواهید داشت .

بهتراست این تفکر را در خود تقویت کنید که این شخص با تمام ویژگی های خوب و بدی که دارد مال من است و برای من است و من به او عشق می ورزم.

موضوع دیگر ، اولین برخورد در پایان یک روز کاری است. آن چه در طول چند دقیقه ی اول ، هنگامی که همسرتان را می بینید ، انجام می دهید و می گویید ، بسیار مهم است.پس زمانی که که در پایان روز با همسر خود مواجه می شوید ، استقبال خوبی از وی به عمل آورید.

هر وقت احساس فراموش شدگی و تنهایی کردید ، مهم است به خاطر داشته باشید که شما برای شادمانی خود مسئول اید. بنابر این باید ابتکار به خرج دهید و فضایی صمیمی بین خود و همسرتان ایجاد کنید.

یکی از مواردی که تاثیر بسیاری در زندگی زناشویی می گذارد ، نحوه ی بر قراری ارتباط کلامی و شیوه ی حرف زدن زن و شوهر با یکدیگر است.

به عبارت دیگر بسیاری از مشاجرات خانوادگی ناشی از درست صحبت نکردن و عدم توانایی زوجین در رساندن مفهوم به یکدیگر است.

کلمات بار عاطفی دارند و می توانند بر مخاطب تاثیر مثبت یا منفی بگذارند.

خانم ها باید به کلماتی که استفاده می کنند توجه داشته باشند ، اغراق آمیز صحبت نکنند . برای مثال خانم ها بهتر است به جای این که به همسر خود بگویند :''تو هیچوقت به فکر ما نیستی ''، از جمله ی :''گاهی اوقات ما را فراموش می کنی '' استفاده کنند ، زیرا معمولا'' آقایان روی کلمات دقیق می شوند.

در زیر نمونه هایی از واکنش های کلامی مطرح می شود . شما کدام پاسخ را ترجیح می دهید ؟آیا اگر مورد آخر را انتخاب کنید ، بهتر نیست ؟
- امروز شاید کمی دیر بیام .
الف- کار همیشگی توست .
ب- بازم می خوان ازت کار بکشن .
ج- منتظرت می مونم ، ولی خیلی خودت را اذیت نکن .
- چرا غذا نمی خوری ، مگه غذا خوردی ؟
الف- نمی خورم ، از این غذا خوشم نمی آید .
ب- کجا غذا خوردم ، باز کج خیال شدی .
ج- با این که بوی غذات آدم را به اشتها می آورد ، اما نمی دانم چرا میل ندارم .

از دیگر موارد موثر در ایجاد دلخوری بین زن وشوهر، غیر مستقیم و با گوشه و کنایه صحبت کردن است .

در جایی که انسان می تواند به طور صریح سخن بگوید ، چرا متوسل به طعنه و کنایه شود ؟در این صورت نه تنها مشکل حل نمی شود ، بلکه رنجش ها عمیق تر می گردد .

وقتی از هم رنجش پیدا می کنید و در صدد رفع آن بر نمی آیید ، وقتی اجازه می دهید که ناراحتی ها روی هم انباشته شوند ، باید انتظار داشته باشید که رابطه تان سرد و بی روح شود .

این نکته مهم است که قبل از صحبت کردن با همسر خود ، موضوع را با دیگران مطرح نکنید .

پیشا پیش یاد آوری کنید که شاید اصل ماجرا یک سوء تفاهم باشد و غرض از صحبت ، رفع کردن آن است .

همیشه از نکات مثبت شخصیت همسر و کارهای مطلوبی که انجام داده است ذکری به میان آورید تا فضای مذاکره صمیمی شود .

هرگز همسر خود را با دیگران مقایسه نکنید و مزایای آنان را به رخش نکشید .

از یکدندگی و لجاجت بپرهیزید .

یکی دیگر از مهارت هایی که باید در زندگی مشترک آموخت ، گوش دادن مؤثر به سخنان همسر است .وقتی به صحبت همسرتان توجه نمی کنید و آن را باور ندارید و به واقع برای منظور او معنایی در نظر می گیرید ، اقدام به ذهن خوانی می کنید و بدین ترتیب محتوای حقیقی صحبت همسرتان را با فرضیه های خود عوض می کنید .

ذهن خوانی برای ایجاد صمیمیت مضر است ، زیرا مسلمات را رها می کنید و به خیالات می چسبید .

یکی از خصوصیات همسران موفق ، شوخ طبعی ، خوش رویی و خوش خلقی است .

زن و شوهر هر دو نشان می دهند که برای روحیات ، احساسات و شخصیت طرف مقابل ارزش قائل اند و سهم خود را در شاد کردن و بهتر ساختن محیط زندگی می شناسند .

از به کار بردن کلمه طلاق پرهیز کنید . طبق تحقیقات انجام شده توسط باس ، بسیاری از زوج های موفق اظهار داشته اند که تحت هر شرایط حاضر به ادامه ی زندگی اند و هرگز به طلاق فکر نمی کنند .

این افراد به جای این که مقابل یکدیگر حرکت کنند ، به موازات همدیگر حرکت می کنند .


زبان تشکر و قدر دانی داشته باشید . به همان اندازه که همسرتان را به خاطر بعضی از رفتارهایش سرزنش و از رفتار او انتقاد می کنید ، باید از او برای خوبی هایش تشکر کنید .
( برگزیده از نشریه پیوند )

تنها می توانیم چیزی را بگیریم که می دهیم.

/ 0 نظر / 9 بازدید