سنگ متولدین آبان ماه

تا پیش از رنسانس، در اروپا هر سنگ زرد رنگی را توپاز می نامیدند (سنگ پریدوت را هم یک نوع توپاز می دانستند). توپاز ( TOPAZ ) از واژه توپازیوس که نام جزیره ای در دریای سرخ است گرفته شده و در زبان یونانی معنای جست و جو کردن می دهد.

این سنگ سمبل وقار و ابهت، و نشانه شادی و موفقیت است. مصری ها سنگ توپاز را سمبل خورشید می دانند. یونانی ها نیز معتقدند این سنگ به انسان نیرویی خاص می دهد و طلسم و جادو را باطل می کند. حتی در گذشته بر این باور بودند که اگر کسی این سنگ را همراه داشته باشد از نظرها دور می ماند. رومی ها اعتقاد داشتند که توپاز هوش و وفاداری را افزایش می دهد. به علاوه، آنان پودر این سنگ را در شربت حل می کردند و برای درمان خونریزی و آسم از آن استفاده می کرده اند. از پودر آن برای درمان و التیام سوختگی و زخم های شدید نیز بهره می برده اند. حتی در مواردی به عنوان پادزهر استفاده می شده است. توپاز در برزیل نشانه و سمبل دندان پزشکان است.

اسکار وایلد(1) در یکی از کتاب های خود می گوید: من توپازهایی دارم به رنگ زرد، همسان چشم ببر؛ به صورتی چشم کبوتران و سبزی چشم گربه ها.توپاز به رنگ های زرد، قرمز مایل به قهوه ای، آبی روشن، صورتی متمایل به قرمز، و سبز روشن یافت می شود.

مرغوب ترین رنگ توپاز صورتی است؛ اما در بین جواهر فروشان و مصرف کنندگان توپاز، رنگ های زرد و قهوه ای معروف تر و متداول تراست.

اسید سولفوریک دشمن شماره یک توپاز است و آن را تخریب می کند. بنابراین توصیه می شود برای حفظ این سنگ - و اصولاً تمام سنگ های قیمتی و نیز جواهرات - از نگه داشتن آنها در کنار مواد شیمیایی به خصوص اسیدها پرهیز شود.

معادن مهمی که امروزه سنگ توپاز از آنها استخراج می شود، در کشورهای سری لانکا، برزیل، مکزیک، آمریکا، برمه، استرالیا، ژاپن، روسیه و ایرلند شمالی قرار دارند. توپازهایی که از معادن ایرلند استخراج می شود اکثراً به رنگ آبی روشن است.

از معادن توپاز بلورهایی به وزن چندین کیلوگرم استخراج می شود. برای مثال، در سال 1965 کریستالی از توپاز آبی به وزن 100 کیلوگرم در اوکراین کشف شد که در نوع خود بی نظیر است. در موزه های مختلف از جمله موزه ای در واشنگتن، نگین های تراشیده شده ای از توپاز وجود دارد که در رنگ ها و وزن های مختلف چشم بیننده را خیره می کنند و او را به تحسین وا می دارند. گفتنی است یکی از جالب ترین و دیدنی ترین نقاط دنیا که انواع سنگ های رنگی نیمه قیمتی را می توان در آن تماشا کرد ایستگاه های مترو در شهر مسکو است. در این مراکز، دیوار ایستگاه ها به وسیله تابلوهایی بسیار زیبا از سنگ های استخراج شده از معادن روسیه تزیین شده اند.

توپازهای بی رنگ استخراجی را می توانند از طریق حرارت و با استفاده از مواد شیمیایی به رنگ های مختلف درآورند. یکی از جالب ترین توپازهای بی رنگ که مدت ها تصور می شد یک برلیان بسیار درشت است توپاز براگانزا(BRAGANZA) به وزن 1640 قیراط است که جزو جواهرات سلطنتی محسوب می شود و در تاج پادشاهی کشور پرتغال قرار دارد.

نگین های تراشیده از توپاز معمولاً به شکل تراش زمرد است. بلورهای ناپاک توپاز را به صورت کاپوشن (تراش بیضی بدون وجه) و توپاز بی رنگ را به صورت بریل تراش می دهند.

در طبیعت کانی های دیگری وجود دارند که تراش داده شدهِ آنها در ظاهر به شکل توپاز است؛ از جمله سیترین، کریستوبریل، اکومارین، بریل طلایی و تورمالین.

سنگ توپاز امروزه در صنعت جواهرات با مدل های گوناگون ارائه می شود و طرفداران بسیاری دارد. معمولاً برای سنین بالا به شکل انگشتری و برای جوان ترها به صورت مدال با زنجیر ساخته می شود. توپاز را کمتر به صورت ست (سری) کامل عرضه می کنند. توپاز در اروپا بیشتر به شکل سنجاق سینه، در کشورهای شرقی به صورت انگشتری، و به طور کلی در دنیا بیشتر به شکل مدال با زنجیر استفاده می شود.


پی نوشت

1- OSCAR WILDE . نویسنده، نمایشنامه نویس، شاعر و منتقد ایرلندی (1900- 1854).

/ 0 نظر / 11 بازدید