بیرون زدگی دیسک

به دنبال فشارهایی که به ستون فقرات وارد می آید و اغلب در هنگام خم شدن، چرخیدن، یا بلند کردن چیزی رخ می دهد بیرون زدگی دیسک رخ داده و هسته مرکزی ژله مانند آن به سمت خارج فشرده میشود و ماده احاطه کننده اطرافش (آنولوس) را پاره می کند. امروزه اعتقاد بر این است که اکثر بیرون زدگی های دیسک که به این صورت ایجاد میشوند، قبلاً دچار تغییرات ساییدگی و پارگی شده اند و فشاری که در مرحله آخر وارد میشود و دیسک را بیرون می زند و باعث درد میشود تنها عامل بیرون زدگی دیسک نمی باشد. به عبارت دیگر، این دیسک قبلاً غیرطبیعی شده است و آماده بیرون زده شدن است که این کار با یک خم شدن یا بلند کردن جسم سنگین تسریع می گردد.
ماده ژله مانند به قسمت بیرون فشرده میشود،
بر روی عصبی که در حال خارج شدن از مهره می باشد و نزدیک دیسک قرار دارد فشار وارد می کند. این فشاری که بر روی عصب وارد میشود سبب می گردد که درد شدیدی در کمر و پشت ایجاد شود که این درد به قسمت ران ها و گاهی اوقات پاها نیز امتداد می یابد. شما ممکن است احساس بی حسی یا گزگز و سوزش بخصوص در رانها و پاهایتان بکنید. بعضی از عضلات شما ممکن است ضعیف شوند و رفلکس پرش مچ پا که پزشک با زدن چکش مخصوص رفلکس به تاندون آشیل آن را امتحان می کند ممکن است از بین رفته باشد. محل این تغییرات به پزشک کمک می کند بفهمد دقیقاً کدام عصب آسیب دیده است.
دردی که بر اثر بیرون زدگی دیسک ایجاد میشود می تواند بسیار شدید باشد. معمولاً علایم کم کم بهبود می یابند و در نهایت بطور کلی از بین می روند. با اینحال در این موارد دیسک بطور دایمی ضعیف میشود و همیشه این خطر وجود دارد که درد دوباره عود کند.

/ 2 نظر / 11 بازدید
اندیشمند

در زندگي تو هر چيزي زاييده شعور تو است. اگر آگاهي‏ات دگرگون شود، محصولات و فرزندان آن هم دگرگون مي‏شوند. خوبي و بدي، بيماري و شفا، رنج و راحتي، فقر و ثروت، ضعف و قدرت، كوچكي و بزرگي و همه مظاهر زندگي و مرگ ناشي از نوع و فرم شعور است. خداوند بواسطه آنچه در ذهن و قلب توست، با تو رفتار مي‏كند، از تو مي‏گيرد و به تو مي‏بخشد.

ذهن زیبا

وبلاگتون خیلی قشنگ بود لذت بردیم ، اگه میشه یه سری هم به سایت ذهن زیبا بزنید http://bmind.ir