مردان هم سرطان سینه می گیرند!

عکس العمل مردان در برابر خبر تشخیص سرطان سینه این گونه بیان می شود؛شوکه شده و بهت زده. چون فکر می کنند این سرطان فقط زنان را مبتلا می کند.
برای اولین بار یک محقق آمریکایی به نوع برخورد مردان در مقابل این نوع سرطان علاقه نشان داد. «ادی پیتوسکین» نتایج تحقیقاتش را در کنفرانس سالانه بهداشت مردان که از ? تا ? اکتبر (?? تا ?? مهر) در آتلانتا برگزار شد، ارائه کرد.
مردان نیز مانند زنان، دارای بافتهای پستانی هستند و می توانند مبتلا به سرطان سینه شوند. کمتر از یک درصد از موارد سرطان سینه مربوط به مردان است، اما درست مانند سرطان زنانه رشد می کند.
مردان بالای شصت سال بیشتر به این بیماری مبتلا می شوند. شایع ترین نوع سرطان سینه در مردان، در مجراهای پستانی به وجود می آید و با این علائم ظاهر می شود: توده های کوچک بدون درد در سینه و ترشحاتی از نوک پستان.سرطان سینه مردان نیز مثل مشابه زنانه اش درمان می شود.

ادی پیتوسکین، پرستار انستیتو سرطان کراس و دانشجوی دانشگاه آلبرتا (کانادا)، مطالعه ای بر روی ?? مرد ?? ساله تا ?? ساله مبتلا به سرطان سینه انجام داد. او می خواست بداند پس از اطلاع از تشخیص بیماری، در زندگی آنان چه اتفاقی می افتد و واکنش های آنان در رابطه با زندگی اجتماعی و خصوصی شان چگونه است.
ادی پیتوسکین می گوید: «به طور کلی مردان نمی دانند که ممکن است آنها هم به این بیماری مبتلا شوند.» و سپس واکنشهای بسیار متفاوت، از مردانی که در مورد بیماریشان با هیچ کس صحبت نمی کنند تا آنهایی که پرچمدار این بیماری می شوند. مثلاً مردی تصمیم گرفت که به همجنسانش آموزش دهد، تا جایی که برای نشان دادن سینه اش، در محل کار، پیراهنش را در آورد. زندگی برای او سخت خواهد شد. بیشتر مردان اظهار کرده اند که تمایل ندارند بدون تی-شرت شنا کنند، به خاطر اینکه ممکن است سینه بیمارشان توجه دیگران را جلب کند.
ادی پیتوسکین امیدوار است با این پژوهش بتواند مردان را نسبت به این بیماری آگاه کند. نه تنها برای تشویق مردان به ملاقات بیشتر با پزشک شان، بلکه برای جلب توجه متخصصان به این بیماری به منظور کمک به آنان برای تشخیص زودتر

/ 0 نظر / 6 بازدید